Instrukcja Train Driver 2 (maszynista): Różnice pomiędzy wersjami

Z Train Driver 2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Tarcze zaporowe)
(Dla jazdy pociągowej)
Linia 217: Linia 217:
 
!Maksymalna prędkość przy nast. semaforze
 
!Maksymalna prędkość przy nast. semaforze
 
|-
 
|-
| colspan="2" width="30%" align="center" valign="top" | [[Plik:Semafor_S1.png]] <br /><br /> '''S 1'''
+
| colspan="2" width="30%" align="center" valign="top" | [[Plik:NowyS1.png]] <br /><br /> '''S 1'''
 
''"STÓJ"''
 
''"STÓJ"''
 
| align="center" valign="center" | ''STÓJ''
 
| align="center" valign="center" | ''STÓJ''

Wersja z 01:27, 8 gru 2016

UWAGA! TO JEST NIEOFICJALNA WERSJA INSTRUKCJI DO TRAIN DRIVER 2, KTÓRA BĘDZIE ZGODA Z WERSJĄ 084 I ZOSTANIE OPUBLIKOWANA NA FORUM PRZED JEJ WYDANIEM.

Ta instrukcja pomoże Ci w opanowaniu podstawowych zasad i sterowania w symulatorze Train Driver 2, jak i ważniejszych przepisów kolejowych.

Jak zacząć?

Będzie zrobione

Launcher, pierwsze uruchomienie

Będzie zrobione

Komunikacja (tryb multiplayer)

Komunikacja pomiędzy tobą a innymi maszynistami lub dyżurnym ruchu odbywa się poprzez czat umieszczony w lewym górnym rogu (radiotelefon). Aby móc napisać wiadomość na czacie, należy kliknąć myszką na pole wpisywania lub nacisnąć Enter. W celu wysłania wiadomości należy kliknąć przycisk Send albo nacisnąć Enter. Alternatywną formą komunikacji jest serwer TeamSpeak - więcej informacji.

Bindy

Bindy to wiadomości wysyłane na czat po naciśnięciu określonego klawisza. Lista dostępnych bindów dla maszynisty to:

Klawisz Przypisana komenda Opis
F1 "Przyjąłem" Używana w celu potwierdzenia, że polecenie od dyżurnego do nas dotarło
F2 "Gotów do odjazdu" Używane, gdy semafor pokazuje drogę wolną, nastała rozkładowa godzina odjazdu i pociąg jest gotowy
F5 ZEW1 Wywołanie selektywne: wywołanie innych pociągów lub włączenie przejazdu przez daną stację offline
F6 ZEW2 Wywołanie selektywne: wywołanie dyżurnego ruchu
F7 RADIOSTOP! Załączenie radiostopu. Radiostop jest sygnałem nadawanym do wszystkich pociągów połączonych do danej sesji. Załącza on w nich oraz w pociągu gracza hamowanie awaryjne (nagłe).

UWAGA! Sygnał RADIOSTOP należy używać tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia zderzeniem! Nieuzasadnione użycie radiostopu jak i nadużywanie wywołania selektywnego jest karane banem!

INFO: Bindy można zmieniać zależnie od własnych potrzeb. Więcej o konfigurowaniu bindów.

Sterowanie (treść jest aktualna, screeny zostaną zaktualizowane później)

W tym rozdziale dowiesz się, jak sterować w symulatorze.

Elektryczny zespół trakcyjny typu Newag Impuls

Sterowanie jednostkami 31WE, 36WE, 36WEa, 37WE oraz 45WE odbywa się poprzez przyciski klawiatury + (przyspieszanie) i - (hamowanie) lub poprzez przesuwanie suwaka z lewej strony ekranu (im wyżej tym szybciej pociąg będzie przyspieszał, im niżej tym silniej hamował). Zero (0) na pasku oznacza wybieg - pociąg nie hamuje ani nie przyspiesza.

1 - kontrolki CA i SHP; 2 - sterowanie lewymi drzwiami; 3 - sterownie prawymi drzwiami; 4 - prędkościomierz; 5 - przycisk zmiany kabiny; 6 - suwak sterowania; 7 - okienko czatu; 8 - ocena dyżurnego stacji

Hamowanie awaryjne

Hamowanie awaryjne w tych EZT odbywa się poprzez przesunięcie suwaka z lewej strony ekranu w pozycję E (na sam dół).

Zmiana kabiny

Zmiana kabiny (tzw. zmiana czoła) odbywa się po uzyskaniu polecenia od dyżurnego ruchu.
Aby zmienić kabinę, należy nacisnąć przycisk Cab<-> w prawym dolnym rogu ekranu.

CA i SHP

CA (czuwak aktywny) i SHP (samoczynne hamowanie pociągu) to urządzenia kontrolujące czujność maszynisty. Polegają na uruchomieniu migania kontrolki (w przypadku CA) lub ciągłego świecenia kontrolki (w przypadku SHP) na pulpicie maszynisty. Aby zbić CA lub SHP, maszynista musi wcisnąć odpowiedni przycisk (spację). Jeśli tego nie zrobi w przeciągu 3 sekund, uruchomi się buczek. Jeśli podczas kolejnych 2 sekund maszynista nie wykaże czujności, pociąg rozpocznie hamowanie awaryjne (nagłe).


Lokomotywy serii EU07

W symulatorze dostępne są aktualnie 4 lokomotywy serii EU07: EU07-524, EU07-516, EU07-424 oraz EU07-334 (VIP). Przyspieszanie w w/w lokomotywach odbywa się poprzez 43-pozycyjny nastawnik jazdy

Zapalona kontrolka jazdy na oporach rozruchowych

(duży suwak z lewej strony ekranu), natomiast hamowanie poprzez hamulec zespolony (duży suwak z prawej strony ekranu).

Przyspieszanie

Aby ruszyć, należy ustawić pierwszą pozycję na nastawniku jazdy (przesunąć pasek z lewej strony o jedną pozycję lub raz nacisnąć +). Zapali się kontrolka jazdy na oporach rozruchowych, a pociąg zacznie ruszać. Stopniowo można ustawiać kolejne pozycje nastawnika.

UWAGA! Nie można ustawiać od razu drugiej lub wyższej pozycji na nastawniku, ponieważ wówczas pociąg nie ruszy (nie zostaną zamknięte styczniki liniowe oraz mostkowe).

INFO: W rzeczywistości bardzo niezalecana jest długa jazda na oporach rozruchowych, gdyż może ona doprowadzić do ich spalenia. Aby tego uniknąć, należy jak najszybciej ustawić nastawnik w jednej z pozycji bezoporowych (21 lub 43 pozycja) i następnie w celu przyspieszania używać bocznikowania. Gdy nastawnik jest w pozycji bezoporowej, żółta kontrolka gaśnie.

Przekaźnik nadmiarowy
1 - zapalona kontrolka przekaźnika nadmiarowego; 2 - amperomierze; 3 - dźwignia bocznika; 4 - nastawnik jazdy; 5 - nastawnik kierunkowy

Podczas ustawiania na nastawniku jazdy kolejnych pozycji należy uważać, aby nie nie przekroczyć 600 A na amperomierzu. Gdy ta wartość zostanie przekroczona, zadziała przekaźnik nadmiarowy i dopływ prądu do silników zostanie odcięty. Zostanie to zasygnalizowane niebieską kontrolką na pulpicie, a lokomotywa zacznie powoli zwalniać. Aby móc z powrotem przyspieszyć pociągiem, należy odblokować przekaźnik nadmiarowy. W tym celu trzeba ustawić nastawnik "na zero" i nacisnąć klawisz n. Teraz możemy znowu używać nastawnika.

Bocznikowanie

Bocznikowanie to sposób przyspieszania. Działa, gdy nastawnik jest ustawiony w pozycjach bezoporowych.

W EU07 dźwignia bocznika umieszczona jest pod nastawnikiem jazdy. Operuje się nią poprzez klawisze: * i / lub poprzez drugi suwak (licząc od lewej strony).

Hamowanie

Hamulec zespolony (pociągowy) działa na wszystkie wagony i lokomotywy w pociągu gracza. Jego zawór znajduje się na prawo od nastawnika jazdy. Hamulec zespolony ma 9 pozycji:

Hamulcem tym można sterować poprzez pasek znajdujący się z prawej strony ekranu, lub poprzez klawisze 9 (pozycja w górę) i 3 (pozycja w dół) na klawiaturze numerycznej.

1 - manometr cylindra hamulcowego; 2 - manometr przewodu głównego; 3 - manometr zbiornika głównego; 4 - zawór hamulca zespolonego (pociągowego); 5 - zawór hamulca pomocniczego
Hamowanie awaryjne

Hamowanie awaryjne (nagłe) w lokomotywach serii EU07 odbywa się poprzez przeciągnięcie paska z prawej strony ekranu na sam dół (w pozycję E) lub poprzez naciśnięcie przycisku 0 na klawiaturze numerycznej.

Luzowanie

Czasami zachodzi potrzeba szybszego odluzowania hamulca i samo ustawienie go w pozycję R nie wystarczy. Należy wówczas użyć dodatkowo odluźniacza hamulca. W tym celu należy nacisnąć zielony przycisk odluźniacza, znajdujący się na pulpicie, pod kontrolką jazdy na oporach rozruchowych lub nacisnąć przycisk Rel w prawym dolnym rogu ekranu. W symulatorze są również sytuacje, w których użycie odluźniacza jest niezbędne do kontynuowania jazdy. Jest to:

  • Użycie hamulca awaryjnego (nagłego)
  • Użycie RADIOSTOPU

W w/w sytuacjach należy ustawić hamulec w pozycji R oraz używać odluźniacza aż do pełnego odluzowania hamulca pociągowego.

Hamulec pomocniczy

Hamulec pomocniczy działa tylko na lokomotywę. W praktyce wykorzystywany jest głównie podczas jazdy luzem (ponieważ reaguje znacznie szybciej) i podczas postoju w peronach. W symulatorze sterownie hamulcem pomocniczym odbywa się poprzez drugi suwak (licząc od prawej strony) lub poprzez klawisze 7 (łagodniejsze hamowanie) i 1 (mocniejsze hamowanie) na klawiaturze numerycznej.

Przełączniki w kabinie

1 - przetwornica główna; 2 - sprężarka; 3 - pantograf przedni; 4 - pantograf tylni; 5 - oświetlenie lokomotywy; 6 - syrena (dostępna również pod klawiszem h); 7 - odluźniacz hamulca

W kabinie dostępnych jest kilka interaktywnych przełączników. Zostały one opisane na obrazku obok.

Oświetlenie lokomotywy

Maszynista powinien pamiętać o stosownym oświetleniu swojej lokomotywy. Do sterowania oświetleniem służą trzy czarne pokrętła (zaznaczone na obrazku cyfrą 5). Lewe pokrętło steruje lewym reflektorem, prawe pokrętło prawym reflektorem, a środkowe - górnym. Jeśli pokrętło jest ustawione w lewo, to reflektor świeci się na czerwono. Ustawienie pokrętła w prawo spowoduje, że reflektor zaświeci się białym światłem. Położenie środkowe - reflektor jest wyłączony. Oświetlenie lokomotywy musi być zgodne z przepisami kolejowymi!

Zmiana kierunku jazdy

W celu zmiany kierunku jazdy należy zatrzymać lokomotywę, ustawić nastawnik jazdy "na zero" i zmienić kierunek na nastawniku kierunkowym (poprzez przyciski Page Up i Page Down). Teraz możemy kontynuować jazdę w zadanym kierunku.

Zmiana kabiny

Aby zmienić kabinę lokomotywy, należy zatrzymać lokomotywę, ustawić na nastawniku kierunkowym pozycję neutralną (poprzez przyciski Page Up i Page Down) i nacisnąć przycisk Cab<->.

Sprzęgi

Symulator Train Driver 2 umożliwia podłączanie i odłączanie wagonów od składu gracza.

Podłączanie wagonów

Aby podłączyć się do wagonów, należy ostrożnie podjechać do nich z prędkością ok. 3 km/h. Gdy nastąpi dotknięcie zderzaków, należy ustawić na nastawniku jazdy pierwszą pozycję (w celu dociśnięcia) i wyjść z lokomotywy, a następnie nacisnąć lewym przyciskiem myszy na sprzęg pomiędzy wagonami. Można również poprosić inną osobę (np. dyżurnego) o połączenie wagonów. Po tej czynności należy wrócić do kabiny i ustawić nastawnik jazdy "na zero" - pociąg jest już złączony.

Odłączanie wagonów

Aby odłączyć wagony, należy zatrzymać pociąg, a następnie zahamować go (ustawić hamulec w pozycję E). Gdy powietrze ucieknie z przewodu (manometr przewodu głównego pokaże 0), należy ustawić hamulec w pozycję odcięcia (C), a następnie użyć odluźniacza. W tym samym czasie należy ustawić nastawnik kierunkowy tak, aby możliwe było dociśnięcie do wagonów, a następnie ustawić nastawnik jazdy na pierwszą pozycję. Po wykonaniu tych czynności należy wyjść z lokomotywy, przejść do wybranego sprzęgu i nacisnąć na niego lewym przyciskiem myszy.

UWAGA! Niezwykle ważne jest zahamowanie pociągu przed rozłączeniem wagonów!

Migająca kontrolka czuwaka w lokomotywie EU07.

CA i SHP

CA i SHP w lokomotywach EU07 działają analogicznie jak w EZT typu Newag Impuls.


Pozostałe sterowanie

Opuszczanie kabiny maszynisty

Aby opuścić kabinę maszynisty, należy wcisnąć klawisz F11. Chodzenie odbywa się poprzez klawisze W, S, A, D oraz Shift (bieg).

Kamera

Za obracanie kamery odpowiada prawy przycisk myszy. Aby przemieścić kamerę wzdłuż kabiny lub wyjrzeć za okno, należy przytrzymać środkowy przycisk myszy (tzw. rolka/kółko).


Przepisy kolejowe - Sygnalizacja(w budowie)

"W tym rozdziale dowiesz się o podstawowych przepisach kolejowych nawet, jeśli nie miałeś wcześniej z nimi styczności."

Sygnalizatory przytorowe

Za pomocą sygnalizatorów, przekazuje się nakazy lub polecenia wykonania określonych czynności związanych z ruchem pociągów. Na sieci PKP, są stosowane następujące urządzenia sygnalizacyjne:

  • semafory
  • tarcze ostrzegawcze semaforowe
  • tarcze manewrowe
  • sygnalizatory powtarzające
  • sygnalizatory sygnału zastępczego
  • tarcze ostrzegawcze przejazdowe
  • tarcze rozrządowe
  • tarcze zaporowe

Semafor

Jest to sygnalizator pociągowy do sterowania ruchem kolejowych przekazującym w sposób wizualny sygnały, zabraniające lub zezwalające na jazdę.

  • Półsamoczynny:
Semafory półsamoczynne ze wskaźnikiem W24 i W21

Słup semafora półsamoczynnego jest malowany w czerwono-białe pasy. Sygnałem zasadniczym jest sygnał S1 - "Stój". Semafor jest obsługiwany przez uprawniony personel kolejowy z nastawni. Cząstka nazwy samoczynny odnosi się do sposobu osłony. Po podaniu sygnału zezwalającego na jazdę, mijający tabor najeżdża na odpowiednią aparaturę torową zwierając tym samym oba toki szyn zestawem kołowym, co powoduje powstanie sygnału zajętości odcinka na urządzeniach przekaźnikowych i automatycznie semafor osłania się sygnałem S1. Semafory na posterunkach ruchu należy oznaczać kolejnymi dużymi literami alfabetu (bez konieczności oznaczania prędkości) zgodnie z kierunkiem wzrostu kilometrażu linii od strony lewej do prawej patrząc w kierunku sygnalizacji. Dla semaforów wyjazdowych, drogowskazowych i wyjątkowo wjazdowych oznaczenie literowe może być uzupełnione numerem toru przy którym stoi dany semafor. W przypadku gdy semafor służy do podawania sygnału zezwalającego na jazdę manewrową "Ms2" to pod tabliczką z nazwą semafora umieszcza się dodatkową tabliczkę z literą "m" (wyjątek stanowią semafory wjazdowe, na których z zasady nie podaje się sygnałów dla manewrów).


  • Samoczynny (SBL - Samoczynna Blokada Liniowa):

Słup semafora samoczynnego jest malowany na biało, są stosowane na szlakach pomiędzy posterunkami zapowiadawczymi w celu zwiększenia przepustowości szlaku i podzielenia go na "odstępy". Semafory tego typu są obsługiwane za pomocą urządzeń SRK. Sygnałem zasadniczym semafora samoczynnego jest sygnał S2 - "Jazda z największą dozwoloną prędkością", w ten sposób informuje, że odstęp za semaforem jest wolny. Wyjątkiem jest ostatni semafor SBL ze wskaźnikiem W18, na którym sygnał zasadniczy jest S5, oraz w przypadku czterostawnej blokady przedostatni semafor SBL ze wskaźnikiem W1, na którym sygnał zasadniczy jest sygnał S3. Semafory samoczynne SBL należy oznaczać liczbą odpowiadającą kilometrowi i hektometrowi linii kolejowej, w którym semafor jest umieszczony. Dla semafora przy torze nieparzystym ostatnią cyfrą w liczbie jest najbliższy hektometr nieparzysty (patrząc w kierunku jazdy), a dla semaforów przy torze parzystym – hektometr parzysty, dotyczy również oznaczania semaforów samoczynnych na linii jednotorowej. Na liniach wyposażonych w Samoczynną Blokadę Liniową dwukierunkową numery semaforów dla jazd kierunku niewłaściwego należy uzupełnić przez dodanie na końcu litery "N". Na liniach wielotorowych, dla powiązania semaforów z linią, do której się odnoszą semafory, w oznaczeniu jak wyżej należy dopisać oznacznik literowy wyróżniający daną linię. Podmiejską literą "P" i dalekobieżną literą "D".

  • Blokada SBL w zależności od potrzeb, natężenia ruchu może być dwu, trzy lub czterostawna:
  • Dwustawna: semafor może podać sygnały S1 oraz S2.
  • Trzystawna: semafor może podać sygnały S1, S2 i S5.
  • Czterostawna: semafor może podać sygnały: S1, S2, S3 i S5.
  • Wyjątek stanowi ostatni semafor SBL ze wskaźnikiem W18, który działa dodatkowo jako tarcza ostrzegawcza przed semaforem wjazdowym i może także podać sygnał S4.

Semafory ze względu na miejsce ustawienia oraz funkcję na posterunku ruchu dzielą się na:

  • Wjazdowe - zezwalają na wjazd do stacji, mijanki, posterunku odgałęźnego i bocznicowego. Określają granice posterunku.
  • Wyjazdowe (w tym wyjazdowe grupowe) - stosuje się do sygnalizowania wyjazdu z torów stacyjnych na szlak.
  • Drogowskazowe - stosowane pomiędzy semaforem wjazdowym, a wyjazdowym w celu bliższego określenia drogi przebiegu. Najczęściej wyjazdu z jednej grupy torów na drugą w stacji.
  • Odstępowe (półsamoczynne i samoczynne) - Dla zwiększenia przepustowości szlaku, można podzielić go na odstępy za pomocą posterunków odstępowych (półsamoczynne) i SBL (samoczynne).
  • Osłonne - stosuje się na szlaku dla osłony miejsca skrzyżowania w jednym poziomie dwóch linii kolejowych, linii kolejowej z linią innego transportu szynowego, mostu zwodzonego lub osłony innego miejsca w celu zachowania bezpieczeństwa ruchu.

Tarcze ostrzegawcze semaforowe

Tarcze ostrzegawcze semaforowe (słup malowany na szaro) stosuje się przed semaforami w odległości drogi hamowania, w celu poinformowania maszynisty o sygnale nadawanym przez semafor do którego tarcza się odnosi. Nazwa tarcz ostrzegawczych zawiera skrót "To" i nazwę semafora do którego się odnosi. Np. tarcza "ToA" odnosi się do semafora "A". Tarcze ostrzegawcze semaforowe są oznaczone wskaźnikiem W1. Wyróżnia się następujące rodzaje tarczy ostrzegawczej semaforowej:

  • tarcza ostrzegawcza kształtowa dwustawna podająca sygnały "Od1" i "Od2"
  • tarcza ostrzegawcza kształtowa trzystawna podająca sygnały "Ot1", "Ot2" i "Ot3"
  • tarcza ostrzegawcza kształtowa nieruchoma podająca stale sygnał "On"
Tarcze ostrzegawcze semaforowe kształtowe stosuje się tylko przed semaforami kształtowymi.
  • tarcza ostrzegawcza świetlna podająca sygnały "Os1", "Os2", "Os3" i "Os4"
Tarcze ostrzegawcze semaforowe świetlne stosuje się przed semaforami kształtowymi jak i świetlnymi.

Tarcze manewrowe

Głowica tarczy manewrowej "wysokiej"
W przypadku niemożności zastosowania sygnalizatora umieszczonego na słupie (brak skrajni) stosuje się sygnalizatory tzw. karzełkowe

Tarcze manewrowe (słup malowany na szaro) nadają sygnały zezwalające lub zabraniające wykonywania jazd manewrowych i odnoszą się tylko do nich. Nazwa tarcz manewrowych zawiera skrót "Tm" i numer kolejności wzrastającej z kilometrażem linii. Sygnałem zasadniczym tarcz manewrowych jest sygnał "M1", "Ms1" - Jazda manewrowa zabroniona. Wyróżnia się następujące rodzaje tarcz manewrowych:

  • tarcza manewrowa kształtowa podająca sygnały 'M1" i "M2"
  • tarcza manewrowa świetlna podająca sygnały "Ms1" i "Ms2"

Sygnalizatory powtarzające

Sygnalizatory powtarzające (słup malowany na szaro) stosuje się przed semaforami, w celu poinformowania maszynisty o sygnale nadawanym przez semafor do którego tzw. "powtarzacz" się odnosi. Nazwa sygnalizatorów powtarzających zawiera skrót "Sp" przed skrótem liczbami rzymskimi oznacza się kolejność od semafora, za skrótem nazwę semafora do którego się odnosi. Np. "powtarzacz" "IIISpC5" odnosi się do semafora "C5" i jest trzecim najdalszym "powtarzaczem". Sygnały nadawane przez sygnalizator powtarzający to: "Sp1", "Sp2", "Sp3" i "Sp4".

-Zabrania się stosowania sygnalizatorów powtarzających na szlakach z samoczynną blokadą liniową. Jeśli semafor jest słabo widoczny stosuje się wskaźniki W11.
-W razie konieczności można stosować więcej niż jeden, ale nie więcej niż trzy "powtarzacze".
-Sygnalizatory powtarzające uzupełnia się tablicami wskazującymi czarnymi pasami na białym tle kolejność tych sygnalizatorów, licząc od semafora, do którego się odnoszą.

Sygnalizatory sygnału zastępczego

W przypadkach uzasadnionych warunkami techniczno-ruchowymi przy torze szlakowym dla kierunku przeciwnym do zasadniczego (daw. niewłaściwego), w miejscu gdzie powinien stać semafor wjazdowy można ustawić sygnalizator sygnału zastępczego dla sygnalizowania wjazdu z tego toru. Sygnalizator taki może być dwukomorowy (komora czerwona i matowobiała) z masztem pomalowanym w czerwono-białe pasy lub sygnalizator jednokomorowy tylko ze światłem matowobiałym z masztem koloru szarego. Oznaczenie takiego sygnalizatora zawiera skrót "Sz" i nazwę toru przy którym stoi. Informacje dotyczące sygnału zastępczego w osobnym dziale poniżej.


Tarcze ostrzegawcze przejazdowe

Tarcze ostrzegawcze przejazdowe (słup malowany w biało-czarne pasy) stosuje się przy torach, gdzie występują duże prędkości kursowania pociągów dla poinformowania maszynisty o sprawności działania sygnalizacji przejazdowej na najbliższym przejeździe kolejowo-drogowym. Tarcze ostrzegawcze przejazdowe oznacza się wskaźnikiem W1, nazwa składa się z cyfr oznaczających kilometraż przejazdu do którego tarcze się odnoszą. Np. "3098", tarcza odnosi się do przejazdu, który znajduje się na kilometrze 309,800. Dla toru lewego patrząc w kierunku przejazdu, tarcza w nazwie zawiera literę N. Tarcza ostrzegawcza przejazdowa w stanie zasadniczym jest ciemna (przejazd otwarty). W momencie uruchomienia sygnalizacji ostrzegającej na przejeździe, tarcza ostrzegawcza podaje sygnał odpowiadający stanowi urządzeń na przejeździe sygnałami: "Osp1" i "Osp2". Jeżeli do chwili minięcia przez maszynistę tarczy ostrzegawczej przejazdowej pozostawała ciemna lub nadawała sygnał "Osp1", należy traktować to jako urządzenia na przejeździe niesprawne.


Tarcze rozrządowe

Głowica tarczy rozrządowej świetlnej

Tarcze rozrządowe stosowane są na górkach rozrządowych w celu sygnalizowania manewrów przez górkę. Wyróżnia się:

  • Tarcza rozrządowa kształtowa (praktycznie już nie stosowana), mogąca podać sygnały "Rt1", "Rt2" i "Rt3".
  • Tarcza rozrządowa świetlna, mogąca podać sygnały "Rt1", "Rt2", "Rt3", "Rt4" i "Rt5".

Jeśli istniała taka potrzeba, często stosowane były powtarzacze tarcz rozrządowych wzdłuż torów w części przyjazdowej stacji. Powtarzacze, praktycznie nie różnią się wyglądem od tarcz głównych.


Tarcze zaporowe

Tarcze zaporowe

Tarcze zaporowe stosuje się na stacji przy torach, na które odbywają się w zasadzie tylko wjazdy pociągów. Najczęściej są to tarcze dwukomorowe (czerwona i matowobiała) nazywane skrótem "Tz", oraz kolejnym numerem patrząc ku wzrostowi kilometrażu linii. Można również nazywać je podobnie jak semafory, z tym, że jeśli tarcza zaporowa może podawać sygnał "Ms2 - jazda manewrowa dozwolona" pod nazwą tarczy należy umieścić tabliczkę z czarną literą "m". Komora matowobiała służy do sygnalizowania jazd manewrowych. Natomiast w uzasadnionych przypadkach, gdy za głowicą rozjazdową zostaje umieszczony semafor wyjazdowy grupowy, tarcza może podać sygnał (jedno światło matowobiałe migowe) zezwalający na wyjazd systemem jazdy pociągowej do semafora wyjazdowego grupowego, po podaniu sygnału zezwalającego na jazdę na semaforze wyjazdowym grupowym. Jeśli tarcza jest wyposażona w układ światła matowobiałego migowego, można również podać na tarczy sygnał zastępczy. Ponadto tarcze zaporowe można stosować jako stałe sygnały zamknięcia torów (jednokomorowe ze światłem czerwonym).

Dla jazdy pociągowej

W tym rozdziale zobaczysz wszystkie sygnały, jakie możesz zobaczyć na świetlnym semaforze półsamoczynnym w symulatorze.

Zestawienie wszystkich sygnałów świetlnych na semaforach półsamoczynnych w symulatorze
Sygnał na semaforze i nazwa sygnału Maksymalna prędkość przy tym semaforze Maksymalna prędkość przy nast. semaforze Sygnał na semaforze i nazwa sygnału Maksymalna prędkość przy tym semaforze Maksymalna prędkość przy nast. semaforze Sygnał na semaforze i nazwa sygnału Maksymalna prędkość przy tym semaforze Maksymalna prędkość przy nast. semaforze
NowyS1.png

S 1

"STÓJ"

STÓJ - Semafor Sz.gif

Sz

"Sygnał zastępczy" - więcej informacji

40 km/h lub 20 km/h - Semafor S2.png

S 2
Maksymalna dozwolona Maksymalna dozwolona
Semafor S3.gif

S 3
Maksymalna dozwolona 100 km/h Semafor S4.gif

S 4
Maksymalna dozwolona 40 km/h lub 60 km/h Semafor S5.png

S 5
Maksymalna dozwolona STÓJ
Semafor S6.png

S 6
100 km/h Maksymalna dozwolona Semafor S7.gif

S 7
100 km/h 100 km/h Semafor S8.gif

S 8
100 km/h 40 km/h lub 60 km/h
Semafor S9.png

S 9
100 km/h STÓJ Semafor S10.png

S 10
40 km/h Maksymalna dozwolona Semafor S10a.png

S 10a
60 km/h Maksymalna dozwolona
Semafor S11.gif

S 11
40 km/h 100 km/h Semafor S11a.gif

S 11a
60 km/h 100 km/h Semafor S12.gif

S 12
40 km/h 40 km/h lub 60 km/h
Semafor S12a.gif

S 12a
60 km/h 40 km/h lub 60 km/h Semafor S13.png

S 13
40 km/h STÓJ Semafor S13a.png

S 13a
60 km/h STÓJ

UWAGI DO TABELI:

  • Ograniczenie prędkości (kolumna "Maksymalna prędkość przy tym semaforze" w tabeli) wyświetlane przez semafor obowiązuje do następnego semafora. Jeśli mijany semafor był semaforem wyjazdowym na szlak (ostatnim na danej stacji), ograniczenie kończy się w momencie zjazdu ostatniego wagonu z ostatniej zwrotnicy.
  • Jeśli widzisz sygnał, którego nie ma w tabeli, jest to sygnał wątpliwy. Należy wówczas się zatrzymać i wyjaśnić sprawę z dyżurnym. Tak samo postępuje się w przypadku, gdy semafor jest ciemny lub wyłączony.
  • Jeśli maksymalna prędkość przy następnym semaforze jest mniejsza od prędkości którą aktualnie się poruszasz, należy rozpocząć hamowanie.

Wskaźniki

Sygnały i polecenia od dyżurnego ruchu

Jazda pociągowa a manewrowa

Rozkazy pisemne

Sygnał zastępczy

Procedury związane z użyciem sygnału RADIOSTOP

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Jazda przez stację offline

Zobacz też


Autor: Mikson. Za pomoc dziękuję osobom: Marcin S, maszynista94, Helikon.