Zabudowa i konfigurowanie wpisów wykolejnic

Z Train Driver 2
Wersja z dnia 20:02, 13 sty 2024 autorstwa FuzzyBot (dyskusja | edycje) (Aktualizowanie w celu dopasowania do nowej wersji strony źródłowej)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inne języki:



Zabudowa wykolejnic na scenerii

Aby prawidłowo zabudować wykolejnicę należy wydzielić w miejscu jej mocowania tor o długości 1,5m. Pozwoli to na odpowiednie dopasowanie odległości między podkładami pasującymi do mocować wykolejnicy (Ryc. 1).

Wk1a.jpg
Ryc. 1 Wydzielenie odcinka toru pod zabudowę Wk.

Parametr odległości pomiędzy sąsiadującymi podkładami należy ustawić na 0,75 (Ryc. 2)

Wk2.jpg - Ryc. 2. Parametr odległości podkładów.


Należy oczywiście pamiętać o użyciu w tym kawałku toru podkładów drewnianych (najlepiej belkowych).

Do tak przygotowanego toru wybieramy odpowiednią wykolejnicę. Mamy do dyspozycji wykolejnice wykolejające na stronę prawą (_r w nazwie) i na stronę lewą (_l w nazwie). Dodatkowo każda wykolejnica ma trzy stopnie zużycia z czego skrajne zużycia posiadają opisy _new i _old. W celu zabudowy wykolejnicy podwójnej należy dodatkowo użyć prefabu z oznaczeniem _belka_ w jego nazwie.

Latarnie wykolejnicowe wykonane są w dwóch stopniach zużycia, a ich wstawianie zostanie omówione później.

Do zabudowy wykolejnicy pojedynczej potrzebujemy odpowiedniego prefaby wykolejnicy (można wybrać tutaj także rodzaj napędu oraz jego położenie względem płyty wykolejającej). Opisaną sytuację ilustruje ryc. 3.


Wk3.jpg
Ryc. 3 Zabudowa Wk lewej z napędem po lewej stronie.

Zabudowę wykolejnicy na torze z podkładami betonowymi ilustruje Ryc. 4.

Wk4.jpg
Ryc. 4. Zabudowa wykolejnicy na torze z podkładami betonowymi.

Poprawne zamontowanie wykolejnicy względem podkładów będzie możliwe dzięki wpisaniu wartości 0,73 w okienku wykolejnicy, a konkretnie w okienku ustawiania obiektu w osi wzdłużnej toru (Ryc. 5).

Wk5.jpg
Ryc. 5. Parametr poprawnej lokalizacji Wk względem podkładów.

W przypadku wykolejnicy, której napęd nie jest sprzężony z napędem zwrotnicy należy zastosować dla niej dwie latarnie. Po prawej stronie jadąc w kierunku wykolejania montujemy latarnię pokazującą w kierunku pojazdu obraz zawierający dwa białe półkola rozdzielone czarnym pasem, na którym wyświetlana jest nazwa wykolejnicy. Po lewej stronie natomiast montujemy latarnię pokazującą w kierunku pojazdu obraz 2 białe poziomo ułożone okręgi. Ten sam obraz na latarni prawej i lewej zaobserwujemy od drugiej strony wykolejnicy. Opisaną sytuację ilustruje ryc. 6 i ryc. 7.

Wk6.jpg Wk7.jpg
Ryc. 6. Zabudowa latarń dla wykolejnicy niesprzężonej (widok od przodu). Ryc. 7. Zabudowa latarń dla wykolejnicy niesprzężonej (widok od tyłu).

Zabudowa wykolejnicy podwójnej wymaga od nas użycia prefabu wykolejnicy oraz prefabu belki wykolejnicy. Oba prefaby nazywamy identycznie w celu poprawnego działania podwójnej wykolejnicy (w górne okienko do każdego prefabu wpisujemy tę samą nazwę wykolejnicy). Na ryc. 8 pokazano zabudowę wykolejnicy podwójnej lewej niesprzężonej z innym napędem.

Wk8.jpg
Ryc. 8. Zabudowa wykolejnicy podwójnej lewej.

Połączenie logiczne wykolejnic i rozjazdów

Aby połączyć logicznie wszystkie elementy składowe wykolejnicy należy wpisać do każdego z nich ten sam identyfikator w pole oznaczone symbolem
Wk9.jpg

Dodatkowo w polu o oznaczeniu wpisujemy oznaczenia jak na screenie, które zostają wyświetlone na elementach wykolejnicy.
Wk10.jpg

Zabudowa wykolejnicy sprzeżonej z rozjazdem wymaga wpisu identyfikatora wykolejnicy w odpowiednie okienko rozjazdu.
Wk11.jpg

Opracowanie: trichlor